آخرین آخبار

نگاهی به صادرات محصولات کشاورزی استان کرمان

محصولات کشاورزی کرمان عبارتند از:
1- پسته:
الف:بحران آب برای تولید آن وجود دارد،ب:باید تحقیقات گسترده ای صورت پذیرد، ج:اطلاع رسانی و تبلیغات نقش موثری را دارد، ح:نیاز به تشکل مستقلی با مصوبه قانونی وجود دارد، د:میزان تسهیلات بانکی باید افزایش یابد، ن:اقتصاد باز و جایزه صادراتی بسیار مهم است،و:پایانه های فرآوری باید ایجاد شود،ه: نمونه برداری باید صورت پذیرد.
2-خرما:
الف:باید خرید تضمینی صورت پذیرد ب:تعیین استاندارد برای خرما با مشکلات عدیده ای همراه است ج: بیمه های پشتیبانی صادرکنندگان باید وجود داشته باشد چ:هزینه های ارسال به خارج از کشور بسیار گران است ن: توجه خاص به ضایعات برای تولید محصولات جانبی
پیشنهادات انجمن خرمای استان کرمان:
1-جوائز سریعتر پرداخت شود 2- اصلاح بخشنامه 1403/20/31/127 مورخ 22/8/85 به ترتیبی که پرداخت جوائز سال 83 را میسر نماید. 3- دادن یارانه به صادرکنندگان جهت سفرهای بازاریابی و مشارکت در نمایشگاههای خارجی 4-تعیین قیمت از طرف دولت و خرید تضمینی متوقف شود.
5-دادن وامهای بلاعوض جهت بهبود کاشت و برداشت به باغدارن 6-بازبینی استانداردهای خرما
7-حذف یا تعدیل عوارض واردات وسایل بسته بندی خرما 8-یارانه حمل و نقل داخلی پرداخت و مالیات هزینه های حمل و نقل داخلی حذف شود. 9-آموزش کشاورزان توسط وزارت کشاورزی
10-کمک گیری از بیمه های خصوصی 11-به حداقل رسانیدن بروکراسی انجام تشریفات گمرکی
3-محصولات گلخانه ای و خارج از فصل
در ایران بطورکلی 6700 هکتار فضای گلخانه ای وجود دارد که 2700 هکتار از آن به پرورش گل اختصاص دارد و از 4000 هکتار باقیمانده که به تولیدات محصولات گلخانه ای نظیر خیار،گوجه فرنگی،...اختصاص دارد در حدود 1200 هکتار در منطقه جیرفت و کهنوج قرار دارد.میانگین برداشت محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و خیار 200 تن در هکتار می باشد و میانگین آب مصرفی برای یک دوره کاشت حدود 8000 مترمکعب است.ایجاد گلخانه در سراسر ایران امکانپذیر است.همه ما شاهدیم که بازارهای خلیج فارس رشد کمی و کیفی فوق العاده ای داشته اند بنابراین لازم است همگام با نیاز روز افزون این کشورها اقداماتی را انجام دهیم.
پیشنهادات شرکت تعاونی گاخانه داران جیرفت:
1-شناسائی و انتخاب بازارهای هدف 2-دعوت از تجار و همکاری با آنان 3-ایجاد ارتباط با سفارتخانه ها 4- شناسائی و انتخاب بذرهاب متناسب در بازارهای کشورهای هدف 5-اعلام تارخ موردنیاز تولیدات ما توسط بازارهای هدف به تولیدکنندگان  6- تامین نیازهای آموزشی تولیدکنندگان 7- ایجاد و توسعه مارکتینگ و بسته بندی مناسب 8-فراهم نمودن سیستم حمل و نقل مطمئن و متناسب جهت ارسال
4-اسانس گل و غنچه گل محمدی و گلاب:
مشکلات فرآوری این کشت و صنعت نوپا و پویا بنا به اظهار شرکت گلاب زهرا از این قرارند:
-تجدیدنظر در روند پرداخت جوائز صادراتی
-تفویض اختیارات لازم برای تشریفات گمرکی محموله های روغن گل محمدی با وزن بیش از یک کیلوگرم به گمرکات استانها
-آموزش دقیق و اصولی کارمندان گمرک
-بسیاری از آژانس های حمل کالا انحصاری هستند که باید این عرصه از حالت انحصار خارج شود.
-از آنجا که صدور گواهی مبدأ توسط اتاق بازرگانی منوط به ارائه اظهارنامه گمرکی می باشد انتظار می رود این رویه به نحوی اصلاح گردد.
-با توجه به ثابت بودن نرخ ارز رقابت واقعی ایجاد نمی شود و صادرات بخش کشاورزی اقتصادی نیست.
-مشکل انتقال ارز از خارج به داخل کشور بایستی به گونه ای مرتفع گردد.
5-محصولات صنایع تبدیلی
بزرگترین واحد صنایع تبدیلی استان کرمان " شرکت فرآورده های غذایی مروارید" در رفسنجان است که بنا به اظهار مدیران آن از موفق ترین واحدهای از این نوع در کشور است.مشتریان این شرکت در لیست انتظار دو سه ماهه هستند و محصولات تولیدی شرکت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. تنها مشکل این واحد کمبود نقدینگی برای گسترش و بالا بردن حجم تولید تا سقف فروش 200 میلیارد ریالی است. پیشنهاد میشود در چهارچوب قوانین بانکی و تا آنجائیکه در اختیار مقامات بلند مرتبه استان است از این واحد حمایت شود. 

نظرسنجی

نظر شما در رابطه با طراحی جدید وب سایت چیست؟

اطلاعات تماس

  • ارومیه-خیابان برق-ساختمان جواهر-طبقه 7-واحد2
  • شماره های تماس :33455780 - 33451988 - 044
  • فکس : 33455606 - 044
Designed By Wiweb.ir