آخرین آخبار

نامه سازمان صنعت،معدن و تجارت استان با موضوع ابلاغ نامه دادستانی کل کشور در خصوص برخورد قاطعانه با احتکار و قاچاق

نامه سازمان صنعت،معدن و تجارت استان با موضوع ابلاغ نامه دادستانی کل کشور در خصوص برخورد قاطعانه با احتکار و قاچاق و رصد فرایند توزیع مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی در سراسر کشور و بازرسی از انبارهای و سیلوها جهت جلوگیری و برخورد قانونی با احتکار و قاچاق کالا در مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 1397/7/10 که به‌تأیید مقام معظم رهبری رسیده است.


👆👆الف) هماهنگی اقدامات مبارزه با احتکار:

با توجه به وجود قوانین و مقررات مختلف برای هر یک از مراجع قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی، در مورد نحوه عمل نسبت به موضوع احتکار و اختفاء کالا و توزیع کالاهای احتکارشده و با عنایت به ضرورت هماهنگی در این موارد، تقسیم کار بین دستگاه‌های ذی‌ربط، به‌نحو ذیل تصویب می‌گردد:

1 ــ مرجع ذی‌صلاح تخصصی برای تعیین و اعلام لیست کالاهایی که مصداق احتکار و اختفاء می‌شوند، در اجرای عملیات بازرسی و کشف مصادیق احتکار در سطح کشور، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها می‌باشند.

تبصره: در حوزه نهاده‌های مرتبط با بخش کشاورزی حسب مورد از نظر تخصصی سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های ذی‌ربط استفاده می‌شود.

2 ــ کالاهای ثبت‌شده در سامانه ذی‌ربط وزارت صمت، به هیچ وجه مشمول عنوان احتکار و اختفاء نیست، مگر آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت به عدم عرضه آن شکایت نماید و یا توسط مرجع قضایی یا سازمان تعزیرات حکومتی با رعایت بند یک و با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان موضوع احتکار یا اختفاء احراز شود.

تبصره ــ وزیر صنعت، معدن و تجارت موظف است به‌نحو مقتضی، بر رعایت کامل مقررات، در اجرای بند 1 و 2 نظارت کرده و با هرگونه سوء استفاده و تخلف برخورد فوری نماید.

3 ــ کلیه ضابطان قوه قضائیه، مکلفند موارد مربوط به مظنونیت احتکار و اختفاء کالا را قبل از هرگونه اقدامی حسب مورد به دادسرای عمومی و انقلاب و یا اداره ذی‌ربط تعزیرات حکومتی اعلام و گزارش نمایند.

تبصره ــ ضابطان و رسانه‌ها (اعم از سازمان صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها) حق ندارند قبل از تشخیص و دستور قضایی، نسبت به این‌گونه موارد اطلاع‌رسانی کنند. تخلف از این امر، در حکم گزارش خلاف واقع می‌باشد.

4 ــ دادسراها و ادارات تعزیرات حکومتی حسب مورد پس از وصول گزارش ضابطان یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگر، موظفند از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان یا سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها و یا مراجعه به سامانه موضوع را استعلام کرده و پس از احراز عدم ثبت در سامانه و یا عدم عرضه کالا به‌تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعلام وقوع احتکار توسط دستگاه اجرایی ذی‌ربط، دستورات لازم قضایی را صادر کنند. مراجع مذکور موظفند حداکثر ظرف سه روز کاری، پاسخ استعلام را اعلام کنند.

5 ــ دادستان‌های عمومی و انقلاب و رؤسای کل دادگستری و ادارات تعزیرات حکومتی حسب مورد، مکلفند ظرف مدت 15 روز پس از تصویب و ابلاغ این مصوبه، نسبت به تشکیل شعب تخصصی و ویژه برای رسیدگی به جرائم و تخلفات یادشده اقدام کنند.

6 ــ شعب ذی‌ربط در دادسراهای عمومی و انقلاب و ادارات تعزیرات حکومتی، حسب مورد مکلفند پس از ارجاع پرونده به آنان، حداکثر ظرف یک هفته، نسبت به کالاهای اساسی یا کالاهای سریع‌الفساد و ضایع‌شدنی که مورد نیاز روزمره مردم بوده و کمبود آن در بازار محسوس باشد، طبق مفاد این مصوبه و دستورالعمل اجرایی، دستور فروش و توزیع را صادر کنند. وجوه حاصله تا تعیین تکلیف و صدور رأی قطعی، در حساب سپرده تعزیرات نگهداری می‌شود.

7 ــ در مورد پرونده‌هایی که برابر ضوابط، مشمول ضبط یا مصادره بوده و لزوماً باید توسط محاکم تعیین تکلیف شود، شعب مربوطه مکلفند حداکثر ظرف یک ماه نسبت به رسیدگی و اصدار حکم قانونی اقدام کنند. در صورت صدور حکم نسبت به ضبط یا مصادره، پس از اجرای حکم طبق این مصوبه وجوه حاصله به حساب خزانه واریز خواهد شد. اقدامات لازم در این مورد، باید در چارچوب مجوز اخیر رئیس قوه قضائیه از مقام معظم رهبری صورت پذیرد.

8 ــ کالاهای اساسی احتکارشده یا کالاهایی که با ارز دولتی تأمین شده است پس از اتخاذ تصمیم قضایی حداکثر ظرف دو هفته به کارگروه تنظیم بازار و کارگروه‌های متناظر استانی واگذار می‌شود تا پس از قیمت‌گذاری رسمی، نسبت به توزیع آن در شبکه‌های توزیع منتخب اقدام شود. دادستان‌ها، نسبت به توزیع کالا نظارت خواهند کرد و در مورد وجوه حاصله، حسب مورد طبق روال قانونی اقدام شود.

9 ــ در جهت اجرای کامل این مصوبه، همه دستگاه‌ها و نهادها از جمله سپاه، نیروی انتظامی، بسیج مستضعفین، سازمان صدا و سیما، ائمه جمعه و دیگر نهادها موظف به همکاری‌اند. هرگونه مداخله دستگاه‌ها و نهادها، خارج از این چارچوب ممنوع بوده و همه نهادها موظفند اطلاعات خود را در اختیار دستگاه‌های مسئول که در این مصوبه ذکر شده است قرار دهند.

10 ــ مدت اعتبار این مصوبه، حداکثر یک سال از تاریخ تصویب خواهد بود.

اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران شعبه آذربایجان غربی,
ب)بسته معیشتی ویژه:
دولت، از محل مابه‌التفاوت تسعیر قیمت خوراک و سوخت کارخانجات پتروشیمی، فولادی و پالایشگاه‌ها، نسبت به حمایت از معیشت خانواده‌های کم‌درآمد جامعه، مستمری‌بگیران تحت پوشش و متقاضی کمیته امداد حضرت امام(ره)‌، سازمان بهزیستی کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی و پرداخت‌های جبرانی به کارکنان و بازنشستگان (اعم از صندوق‌های بازنشستگی کشور، لشکری، فولاد و مانند آن) و تکالیف مندرج در ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه، طبق دستورالعملی که به‌تصویب هیئت وزیران می‌رسد اقدام نماید.

ج) تکمیل ترکیب ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی:

به‌منظور مشارکت بخش خصوصی در مقابله با جنگ روانی دشمن در حوزه اقتصاد و تأمین فضای آرامش و امنیت اقتصادی در جامعه، اشخاص زیر به ترکیب اعضای ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی (مصوب جلسه نهم شورای عالی مورخ 1397/5/27) اضافه می‌شوند:

20 ــ رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران

21 ــ رئیس اتاق اصناف ایران

نظرسنجی

نظر شما در رابطه با طراحی جدید وب سایت چیست؟

اطلاعات تماس

  • ارومیه-خیابان برق-ساختمان جواهر-طبقه 7-واحد2
  • شماره های تماس :33455780 - 33451988 - 044
  • فکس : 33455606 - 044
Designed By Wiweb.ir